Para

Yatırım İyidir, ama Birikim Daha İyidir

İ

nsanlar yatırım konusunda konuştuklarında, yatırdıkları para karşılığında maksimum geri kazanım isterler. Mesela, bir fonda yıllık % 7 kazanıyorlarsa, bunun % 8 olmasını isterler. % 8 olduktan sonra % 9 için çabalarlar.

Yüksek geri kazanç her zaman yüksek ses getirir, ama gözden kaçan bir husus var, o da varlıklarınızı artırmak istiyorsanız, ilk olarak olabildiğince para biriktirmeyle başlamanız gerekir.

Yatırımcı olursanız eğer, özellikle borsada yatırım yapıyorsanız, borsanın iniş çıkışlarını, komisyonları, vergileri kontrol edemezsiniz. Ama borsadaki hisseler, kendi kazanç yüzdelerini belirleyebilirler. Yani, kontrol sizin elinizde değil. Öbür taraftan, birikim hesabınızda biriktirdiğiniz para, ileride ne kadar paranızın olacağının mayası kabul edilir.

Düşük geri dönüşümlü birikimlerinizi arttırmanız, yüksek dönüşümlü az birikimden daha iyidir.

Yeterli miktarda para biriktirdiyseniz, yatırımlarınızdan maksimum geri dönüş almak konusunda stres yapmazsınız. Hatta, çoğu durumda, birikim hesabınıza ekstra para koymanız, yatırımlarınızdan elde edeceğiniz gelirlerden daha faydalı olacaktır.

Bu konuyu örnekle netleştirelim:

İlk örnekte 30 yıl boyunca % 10 yıllık getiri oranıyla her yıl 5000 dolar biriktirirseniz, 30 sene sonunda 900.000 dolar gibi bir rakam birikmiş olur hesabınızda.

İkinci örnekte, 30 yıl boyunca, % 8 yıllık getiri oranıyla her yıl 8000 dolar biriktirseniz, 30 sene sonunda 978.000 dolar civarında bir rakam birikmiş olacak hesabınızda.

Yani, her yıl ekstradan birikim hesabına aktaracağınız 3000 dolar, yıllık getiri oranı düşük de olsa, daha fazla kazandıracaktır size. 10.000 dolara çıkartırsanız yıllık birikiminizi, 1.200.000 dolara yükseltmiş olursunuz toplam birikiminizi.

Daha fazla biriktirmeniz, geri dönüşümlerinizi katlayacaktır.

İdel şartlarda ne kadar çok para biriktirirseniz, o kadar çok geri dönüşüm olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 5000 dolarlık birikiminizi 8000 dolara çıkarttığınızda, yıllık geri dönüşüm oranı da % 10 olursa, 30 sene sonunda 1.440.000 dolarlık bir birikime sahip olursunuz. Yani, her 3000 dolarlık artış, size 30 sene sonunda 500.000 dolar olarak geri dönecektir.

Para biriktirmek, sizi para konusunda daha tutucu ve muhafazakar yapar

Herkes yatırım yapmak konusunda rahat hissetmeyebilir. Her zaman bir kaybetme riski vardır yatırımlarda ve herkesin kendine göre bir risk tolere seviyesi vardır. Yeterince para biriktirmediyseniz, kendinizi agressif ve riskli yatırımlara yönlendirerek aradaki farkı kapatmaya çalışırken bulabilirsiniz. Bu durum, sizi rahatsız ettiği gibi, ciddi finansal krizlere de sokabilir.

Maksimum seviyede para biriktirdiyseniz, yatırımlarınızda daha rahat hareket edersiniz. Yasınız ilerledikçe, yatırımlarınızdaki riskin de az olmasını istersiniz.

Daha fazla birikim, daha fazla destek

Çalıştığınız yerde 401(k) emeklilik yatırım fonu varsa ve bu fondan faydalınıyorsanız, yüksek bir ihtimalle firmanız da sizin biriktirdiğiniz kadar rakamı kendisi ekliyordur. Mesela, firmalar maaşınızın %5’ine kadar birebir katkıda bulunuyordur. Resmen ücretsiz ve karşılıksız para yatırıyor firmanız. Ama, bu katkıyı alabilmeniz için, sizin mutlaka bu fona para yatırmanız gerekiyor.

Daha fazla birikim, daha az vergi

Geleneksel IRA ve 401(k) fonlarına yatırdığınız paralar, sene sonunda vergilendirilecek gelirlerinizden düşer, yani vergilendirilmez. Mesela, yılda 50.000 dolar kazanıyorsanız ve bunun  5000 dolarını 401(k) hesabınıza yatırıyorsanız, sene sonunda 50.000 dolar üstünden değil de, 45.000 dolar üzerinden vergilendirilirsiniz.

401(k) hesabınıza 2018 yılında maksimum 18.500 dolar yatırabiliyordunuz. Bu rakam 2019 yılında 19.000 dolar oldu. IRA için 2018’de maksimum 5500 dolar yatırabilirken, 2019 yılında 6000 dolar yatırabileceksiniz. Uzun vadede bu yatırımların geri dönüşümü çok yüksek olur.

Roth IRA hesabından erken para çekebilirsiniz

Roth IRA hesabınız varsa, genel tavsiye emekli olmadan önce para çekmemeniz. Ama ciddi bir finansal krize girdiyseniz, yatırmış olduğunuz paranın hepsini veya belli bir kısmını çekme imkanınız var. Ama, ilk başta yatırdığınız bu paranın üzerinden vergilendirilmediğiniz için, çektiğiniz miktar kadar vergilendirilip, % 10 erken çekme cezası ödersiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı