Para

Varlıklı Olmanın Önündeki 5 Engel

V

arlıklı olmak, herkese göre farklı bir kavram. Birçok kişiye göre varlıklı olmak borçsuz olmak demekken, bazıları için acil durumlarda hazırda elinin altında bir miktar bulundurabilmek, bazılarına göre de erken emekli olabilmek.

Aslında, ne zaman mal varlıklarınızdan elde ettiğiniz gelirler sayesinde rahat bir yaşam yaşamaya başlarsanız, o zaman varlıklı olmuş sayılırsınız. Bu noktadan itibaren bir işte çalışıyor olmak tamamen kendi kişisel seçiminiz oluyor.

Tabi, bu bahsettiğimiz rahat bir yaşam düzeyine ulaşmak için ilk adım borçlardan kurtulmak olmalı. Ama, insanlar bu borçtan kurtulma sürecinde 5 noktada engellerle karşılaşıyorlar. Bunlar:

1.Net hedeflerin olmaması

Varlıklı bir hayatı planlamazsanız, bu hedefe ulaşamazsınız. Gelecek, birçok bilinmiyenle önümüzde durur. Ama, yine de kendinize bir hedef oluşturmanız, bilinmezlerle dolu gelecek için, en azından nereye ulaşmak istediğinizi bilirsiniz.

65 yasından önce emekli mi olmak istiyorsunuz? Eşinizle beraber erken emekli olduktan sonra dünya turu mu atmak istiyorsunuz? Bu ve bunlar gibi başka hedefler için yüklü miktarda nakite ve paraya ihtiyacınız olacaktır. Öyleyse, şimdiden plan yapıp, hedefleriniz için para biriktirmeye başlamanız lazım.

2.Yeterince para biriktirmemek

Bugün ne kadar para biriktirebildiğinizi bilmeniz, erken emeklilik için veya başka bir plan için ne kadar para biriktirmeniz gerektiğini belirleyen bir faktör olacaktır. Ama, yeterince para biriktirmiyorsanız, istediğiniz hedeflere planladığınız sürede ulaşmanız çok zor olacaktır.

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri, birikim hesabınıza otomatik ödeme yapmanız. Haftalık veya aylık otomatik ödemelere ayarladığınız hesabınızdan, birikim hesabınıza siz unutsanız bile belirlediğiniz miktarda para yatacaktır. Böylece, kafanızdan hatırlamanız gereken bir noktayı gönül rahatlığıyla silmiş olursunuz.

3.Kredi kartı borcunu ödememek

Kredi kartlarınızda her ay borç tutuyorsanız, finansla araba aldıysanız, öğrenci kredinizin sadece minimum ödemelerini yapıyorsanız, bileşik faiz sizin aleyhinize işliyor demektir. Finansal olarak özgür olmayı isteyen herkes, agressif bir borç ödeme planı yapıp, uygulaması gerekir. Yoksa, kazandığınız paranın belli bir miktarı faize, yani bankalara gitmiş olur.

Kredi kartı borçlarınızı en kısa zamanda bitirmeyi düşünüyorsanız, farklı borç ödeme taktikleri uygulayabilirsiniz. En yaygın metodlar Kartopu Modeli ve Çığ Modeli. Kartopu modelinde, önce en az borç olan kredi kartını kapatmayı hedefliyorsunuz ve borç kapandıkça bir sonraki kartın ödemesine geçiyorsunuz. Çığ modelinde, faizi en fazla olan kartı ilk ödüyorsunuz, ve borcu kapattıktan sonra bir sonraki faizi en yüksek kartı ödemeye başlıyorsunuz. İkisi de uygulandığında çok etkili modeller.

4.Yaşam standartlarını yükseltmek

Yüksek bir gelire sahip olmak, sizi varlıklı yapmaz. Kariyerinizde yükseldikçe, hayat standartlarınızı da yükseltme konusunda bir içgüdü oluşabilir. Sonuçta, çabalamışsınız ve kariyerinizde bir yükselme yaşamışsınız. Kariyerinizdeki yükselme, maaşınıza da yükseltmiş. Bunu, hayatınıza yansıtmak isteyebilirsiniz.

Diğer taraftan, artan maaşınızı yaşam standartlarınızı yükseltme yerine, borçlarınızı ödeyip, emeklilik birikimine aktarırsanız, bugün olmasa da, yarın emekliliğiniz zamanında mutlaka faydasını göreceksiniz.

5.Çevrenizle sosyal bağınızı kaybetmek

Amerika’da buna FOMO, yani Fear Of Mişsing Out deniliyor. Komşularınızla, akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla olan sosyal bağınızı kuvvetli tutmak istersiniz. Bu dönemde, sosyal medya sayesinde yakın çevrenizin yapmış olduğu herşeyi takip etme imkanınız oluyor. Takip ettiğiniz çevreniz, doğal olarak sosyal medyada yedikleri yemekleri, gittikleri tatilleri paylaştığında, siz de içinizden bu gibi harcamalara meyledebilir ve birikim hesabınıza koyacağınız parayı tatillere, elbiselere, restaurantlara harcayabilirsiniz. Yapmayın. Gerekirse bu paylaşımları yapan arkadaşlarınızı sosyal medyada engelleyin. Bugün zor bir karar gibi görünse de, yarın bu kararınızda ne kadar haklı olduğunuzu göreceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı