KrediKredi

Otomobil Sigortası

A

rabanız için sigorta baktıysanız, 2×2=4 gibi kesin ifadelerin olmadığı bir alan olduğunu öğrenmişsinizdir. Bu yüzden farklı sigorta firmalarından farklı fiyat alırsınız.

Farklı sigorta firmalarından alacağınız farklı rakamları etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bazılarında kontrol sahibi sizken, bazılarında yapacak birşeyiniz olmaz. Yasınızın, cinsiyetinizin, sürücü geçmişinizin sigortanızı etkilediğini zaten biliyorsunuzdur. Ama, başka faktörler de araba sigortanızı etkiliyor.

1.Sürdüğünüz arabanın çeşidi

100.000 dolarlık bir spor araba kullanıyorsanız, sigortanız yüksek olacaktır. Ama, sadece spor olup olmadığı değil, başka etkenler de var sigortanızı yükselten veya düşüren. Sürdüğünüz arabanın güvenlik skoru, büyüklüğü, yaşı ve çalınma riski de sigortanızı etkiliyor. Motor beygir gücü yüksek olan arabalar, mantıken daha hızlı gideceğinden, kaza yapma risk oranı da yüksek olacaktır. Bu da, sigortanızı yükseltecektir.

Arabanızı almadan önce, sigorta firmalarını arayarak, ne kadar sigorta ödeyeceğinizi öğrenmeniz, alacağınız arabanın seçiminde size yardımcı olacaktır. Yeni alacağınız araba, şimdiki arabanızdan daha hızlı ve sporsa, aylık sigorta ödemeleriniz yükselecektir.

Çok sık çalınan bir araba aldıysanız, bu da sigortanızı etkiler. ABD’de en fazla çalınan otomobiller: Honda Accord, Honda Cıvıc, Nissan Altıma, Chevy İmpala ve Toyota Camry. Alacağınız araba bu saydığımız arabalardan birisiyse, sigorta firmaları çalınma riskine karşılık daha yüksek sigorta çıkartacaktır.

2.Kötü Kredi

25 yasin altında, erkek ve krediniz kötüyse, ödeyeceğiniz sigorta da yüksek olacaktır. Ehliyeti temiz olan ama yüksek sigorta ödeyen bir kişiyle karşılaşırsanız, kredisinin kötü olduğunu hemen anlayabilirsiniz.

3.Ev Sahibi olmak

Kredi skorunuzun iyi olması gibi, ev sahibi olup olmadığınız da sigorta ödemelerinizi etkiler. Sigorta firmaları, ev sahiplerini, kiracılara göre daha güvenli görürler. Bir kişinin evi varsa, finansal olarak problem yaşamıyor demektir.

4.Medeni durum

Sigorta firmaları, evli kişileri bekar kişilere göre daha sorumluluk sahibi görürler. Risk oranına göre, bekarların, evlilerden iki kat daha fazla kaza yapma riskleri var. Ehliyetleri temiz olan kişilerin evlendikten sonra sigorta ödemeleri yarı yarıya kadar düşebilir.

5.Kariyer

Kariyeriniz, yani yapmış olduğunuz işiniz de sigortanızı etkiliyor. Full time çalışan, orduda görevli olan kişiler daha az sigorta ödüyorlar. Arabanızı iş için de kullanıyorsanız, sigortanız yüksek gelecektir.

6.Nerede yaşıyorsunuz, Nereye ve Nasıl gidiyorsunuz?

Ehliyetimizin durumu sigortamızı etkiler. Bununla beraber, evinizden işinize olan mesafenin azlığı veya çokluğu da sigortanızı etkiler. Yolda ne kadar çok vakit geçiriyorsanız, o kadar kaza yapma riskiniz var.

Yaşadığınız yerde olan hırsızlık, vandalism, iklim olayları da sigorta firmaları tarafından inceleniyor. Gece 12:00 AM ve 2:00 AM arası sürmüyorsanız, trafiği çok olan yolları kullanıyorsanız, güvenliğe önem veren bir sürücüyseniz, sigorta ödemeleriniz de düşecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı