KrediKredi

Kredi Kartları ve Faiz Oranları

K

redi kartı borçlarından en kısa zamanda kurtulmak istiyorsanız, %0 faizli balans transfer kartlarını duymuşsunuzdur. Bu sistem, genelde faiz oranlarını sıfırlayıp, belli sürede faiz ödemeden borçları kapatmak için kullanılır.

Bu kartlar kullanışlı olmakla beraber, borç düşürmenin yollarından sadece bir tanesi. Sıfır faizli balans transferi haricinde borç düşürmenin bir kaç yolu daha var.

Ay içinde bir kaç ödeme yapmak

Her ay, kredi kartları ekstre hazırlarlar. Bu ekstrede son ödeme tarihi ve minimum ödeme miktarı vardır. Minimum miktarın üstünde ödeme yapmanın yanısıra, ay içinde farklı zamanlarda birkaç ödeme yapmayı da düşünebilirsiniz.

Kredi kartları, günlük borcunuz üzerinden faiz oranlarını hesaplarlar. Borcunuzu ne zaman düşürürseniz, kredi kartı faiz oranını yeni borç limiti üzerinden hesaplar. Son ödeme tarihinden önce bir kaç ödeme daha yapıp, borcunuzu azaltırsanız, ödeyeceğiniz faiz miktarı da düşecektir.

Minimum ödemeyi erken yapmak

Ay içinde birkaç ödeme yapamıyorsanız, son ödeme tarihinden bir hafta önce yapmış olacağınız ödeme de size faiz ödemeleri konusunda yardımcı olacaktır. Ödemeniz, hesaba yansıdığı andan itibaren, faiz hesaplaması yeni limit üzerinden yapılacaktır.

Büyük miktarda harcama yapmayı bekletmek

Her ay kredi kartınızın borcunun tamamını öderseniz, faiz ödememiş olursunuz. Ama, bir sonraki ay borcunuzun tamamını ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, küçük bir strateji uygulayabilirsiniz. Kredi kartınızın ekstre kesim tarihini öğrenin, ve yapacağınız yüksek miktarlı alışverişi ekstre kesim tarihinden sonrası bir tarihe erteleyein. Ekstre kesim tarihinden sonra yapacağınız her alışveriş, bir sonraki ekstre kesim tarihine yansıyacaktır. Bu da, size bütün borcu ödeyebilmeniz için bir ay daha zaman sağlayacak. Borcun tamamını ödeyemeseniz bile, ertelediğiniz her gün için daha az faiz ödemesi yapmış olacaksınız.

Borcu kartlar arasında paylaştırmak

Kredi kartlarınızda borç tutacaksanız, ne kadar az borçlu kalırsanız, o kadar az faiz ödersiniz. Bunun için de, alışverişlerinizi iki kart arasında paylaştırıp, bir katın ödemesini tam yapabilirsiniz. Böylece, diğer kartta daha az borç kalmış olur. Örnek verecek olursak, 1000 dolarlık bir alış veriş yapacaksanız, bunun 500 dolarını bir karta, diğer 500 doları da ikinci karta yapıp, ay sonunda en azından bir kartı ödeyip, diğer kartta daha az borç kalmasını sağlarsanız, ikinci kartta 1000 dolar yerine 500 dolar olduğundan, daha az faiz ödemiş olursunuz.

Faiz indirimi isteyin

Kredi kartındaki faiz oranınız, başvurduğunuzdaki kredi durumunuza göre belirlenir. Uzun zaman önce başvurduğunuz kartlardaki faiz oranları, bugün kredi durumunuza göre düşürülebilir. Son 12 ayda ödemelerinizde bir akşama yoksa, düşük faiz oranı isteyebilirsiniz. Ayrıca, sormuş olmanın bir zararı hiçbir zaman olmaz. Kredi kartınızı arayın, düşük faiz oranı isteyin. Balans transferi yapmak istediğinizi bildirebilirsiniz. Kredi kartları, sizi müşteri olarak kaybetmek istemeyeceklerdir.

Kötü Krediyle Kredi kartı alabilmek

Kredi skorunuz kötüyse, kredi kartı almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ama, iyi bir krediye sahip olmak için de, kredi kartlarına ihtiyacınız var. Bu sayede, kredi skorunuzu yükseltip, ev ve araba kredisine yapacağınız başvurularda en uygun faiz oranını alabileceksiniz.

Peki, kötü krediyle nasıl kredi kartı alabilirsiniz? Kendinizi finansal olarak ispat etmediğinizden veya geçmişte kredinizle ilgili olumsuz deneyimler yaşadıysanız, kredi kartı almak zaman alacaktır. Yine de, kredinizi geliştirmek ve düzeltmek için çabalarsanız, kredi kartı alabilirsiniz.

Hasar Tespit raporu

Krediniz çok kötü olabilir veya siz çok kötü olduğunu tahmin ediyor olabilirsiniz. Her iki ihtimalde de, durumunuzu net bir şekilde bilmeniz gerekir. Bu işlem için ilk adım, kredi skorunuzu kontrol etmek. Ama, özellikle de FIÇO 8 skorunu kontrol etmelisiniz. FIÇO 8, bir çok finans kurumunun kendisine referans aldığı skor çeşididir. Kredi kartları genelde bu skoru knötrol ederek karar verirler.

FIÇO 8 skorunuzu görmeniz, kredi kartı veren bankaların size hangi gözle baktığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Diğer faktörler

Kredi skorunun haricinde, finans kurumları geçmişte iflasınızın olup olmadığına da bakarlar. Ayrıca, ödenmemiş vergi borçları da dikkat edilen unsurlardan. Bankalar, bu iki durumun da kredi raporunda görünüyor olsa bile, çok uzun zaman önce olmasını isterler.

Bankaların baktığı bir husus da, kredi sorgulamalarıdır. Son altı ay içinde, altıdan fazla kredi sorgulaması görmek istemez bankalar. Bir kredi kartına başvurmak istiyorsanız, son yapmış olduğunuz başvurudan sonra en az altı ay geçmesini bekleyin.

Borçlanma oranı da bankaların yakından takip ettiği bir nokta. Bankalar, borçlanma oranının % 60’dan fazla olmasını istemezler. Ve, en azından boşta bir tane kredi kartınız oldun isterler. Kredi kartlarına borcunuz varsa, bunların belli bir miktarını ödeyip, daha sonra başvuru yapmanız, kredinizin onaylanmasına yardımcı olacaktır.

Depozitli kredi kartları (secured kredi kartları)

Kredinizi kontrol ettikten sonra, hala normal kredi kartı alamıyorsanız, depozitli dediğimiz secüred kredi kartı opsiyonlarına bakmaya başlayabilirsiniz. Normal kredi kartları, başvurunuzun onaylanması sonucu karşılığında hiçbir şey istemeden kredi limiti verirken, depozitli kredi kartı, bankaya belli bir miktar para yatırıp, yatırdığınız miktarda kredi limiti almanızı sağlar.

İdeal bir durum olmasa da, bu kartlar da üç ana kredi raporuna bilgi verirler. SOnuçta, siz de böyle bir bildirimin olmasını istersiniz. Depozitli kart almak istediğinizde, yıllık ücreti olmayan bir kart bulmaya çalışın.

Kredi temizleme ve geliştirme

Depozitli kredi kartı almanın yanında, kredi raporunuzda kredi skorunuzu düşüren yanlış bilgiler olduğuna inanıyorsanız, kredi temizleme firmalarıyla çalışıp bu yanlış ve lekeli bilgilerin raporlarınızdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ek kart (Authorized User)

Kötü krediyle kredi kartı sahip olmanın başka bir yolu da kredi kartı olan bir kişinin kartının altına ek kart kullanıcısı olmak. Bu kişinin kredi kartlarına hiç geç ödeme yapmamış olması ve yüksek miktarda borçlu olmaması gerekiyor. Kendinize ait kart almak gibi değil, ama kredi skorunuzun gelişmesine yardımcı olacak bir strateji. Çünkü, asıl kart sahibinin bütün kredi tarihçesi, sanki sizin kendi kredi tarihçenizmiş gibi, sizin raporunuzda görünecek.

Kart sahibi kişinin endişelenmesini önlemek amacıyla da, ek kart geldiğinde kartı hiç almayıp, asıl kart sahibinde kalmasını sağlarsınız. Kart sizde olmasa bile, kredi tarihçesi sizin raporunuza aynen yansıyacaktır.

Alternatif yol

Normal yollardan kredi kartı hala alamıyorsanız, yakınınızda bulunan “Credit Union” dediğimiz banka hizmetleri sunan, ama banka olmayan finans kurumlarında hesap açıp, kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı