KrediKredi

İkinci El Araba Almanın İncelikleri

İ

kinci el araba almak gerçekten dikkat edilmesi gereken bir husus. Alacağınız araba vereceğiniz binlerce dolara değecek mi? Yoksa, dıştan güzel görünüp, içten iflas etmiş bir araba mı alacaksınız?

İkinci el araba almak, aşırı stresli ve pahalı bir yatırım olmak zorunda değil. İncelemeniz gereken noktaları ve soracağınız soruları bilirseniz, arabanızı yıllarca güle güle kullanabilirsiniz. Bu yazımızda ikinci el araba almayı olabildiğince stressiz ve doğru karar vermenize yardımcı olacağız.

İkinci el araba almadan önce, hatta araba resimlerine bakmaya başlamadan önce, kendi kendinize sormanız ve cevaplamanız gereken sorular olacak. Bu soru ve cevaplar, alacağınız kararın temellerini oluşturacak. O yüzden, bu soruları cevaplamadan araba almamanızı tavsiye ediyoruz.

Ne kadar zaman ve para ayırmayı düşünüyorsunuz?

İkinci el araba alırken, biraz para harcayıp zamanınızı harcamadan, bulunduğunuz bölgedeki araba satıcısından (çar dealer) arabanızı bulabilirsiniz. Veya, biraz zaman harcayarak, direk aracını satmak isteyen araba sahibinden alarak daha ucuza alabilirsiniz. İster oto satıcısından, ister sahibinden satın alın, çevrenizdeki bir kaç şehri de araştırırsanız, daha uygun fiyatlara araba bulabilirsiniz.

Burada kendinize soracağınız soru; yeterince zamanınız veya paranız var mı? Fazla zamanınız yoksa veya araştırma yapmaya zaman ayırmak istemiyorsanız, en uygun fiyata aradığınız aracı bulamayabilirsiniz. Öbür taraftan, elinizde yeterince paranız yoksa, istediğiniz aracı istediğiniz fiyata bulmak zamanınızı alabilir.

Bütçem ne kadar?

İstediğiniz aracı ister nakit alın, ister bankadan oto kredisi çekerek alın, biraz hesap kitap yaparak ne kadar bir arabayı alabileceğinizi belirleyin.

Alacağınız araba için elinizde nakit yoksa, alacağınız kredinin size aylık ne kadar ödemeye mal olacağını bilmenizde fayda var. Veya, aylık olarak maksimum ne kadar ödeyebilecekseniz, bakacağınız arabayı belirlediğiniz fiyat aralığında bakarsınız. Kredi ödemesi hesaplamaya bir örnek verecek olursak; 19.000 dolar olan bir araç için 4000 dolar biriktirdiyseniz, geriye kalan 15.000 dolar için kredi almanız gerekecek. 48 ay, %3.24 faiz oranıyla alacağınız kredinin aylık ödemesi 334 dolar olacaktır.

Aylık ödemelerin yanı sıra, sigorta ve bakım masraflarını da hesaba katmanız gerekiyor. Farklı modellerin sigorta ödemeleri de farklı olabilir. Ayrıca, alacağınız arabanın marka ve modeline bağlı olarak, yedek parçaları ve bakımları diğer arabalara göre daha fazla olabilir.

Nasıl kredi alınacak?

Elinizde nakit yoksa, kredi almak için son dakikaya kadar beklemeyin. Arabayı seçmeden önce, ister oto galerisinden ister özel şahıstan alın, ne kadar kediye onaylandığınızı önceden belirleyin. Böylece, aracınızı alırken yapacağınız pazarlıkta eliniz daha güçlü olmuş olur. Sanki nakit alıyormuş gibi pazarlık yapabilirsiniz. Oto galerinin size sunduğu kredi şartlarıyla kendinizi kısıtlamamış oluyorsunuz böylece. Size uyan en uygun krediyi bulmak için banka ve kredi finans kurumları arasında araştırma yapabilirsiniz.

Artık bütçeyi de ayarladığınıza göre, şimdi sağlıklı bir şekilde araba bakmaya başlayabilirsiniz. İnternetten genel bir araştırma yaparak, istediğiniz fiyat aralığında çevrenizde bulunan araçları belirleyebilirsiniz.

Marka ve Modellerin Genel problemleri

Araştırmanızı yaparken, marka ve modellerin geçmişte yaşadığı problemleri de araştırmanızda fayda var. Belli yıllar arası üretilen belli marka ve modellerde yaşanılan genel problemleri bilmeniz, bu marka ve modellerden uzak durmanızı sağlar. Her problem çok büyük masraf çıkarmayacak olsa da, test sürüşü yapmadan önce bu problemleri bilmenizde bir sakınca yok. Bu çeşit problemleri öğrenmek için google araştırması yapabilirsiniz. Google çok faydalı olmadıysa, marka ve model için olan forumları bulursanız, orada dilediğiniz gibi sorular sorup, cevap alabilirsiniz.

Bu noktada, gidip arabayı görmeden önce galeriyi veya özel satıcıyı arayıp, telefonda kısa bir görüşme yapabilirsiniz. Bu görüşmede sorçağınız sorulara cevap alabilirsiniz. Genelde sormanız gereken sorular var. bunlar:

Tamir ve Bakım

İkinci el otoların kendilerine göre bir geçmişi vardır. Yani, bakım ve tamir geçmişi.Alacağınız arabanın ne gibi bakım ve tamirlerden geçtiğini öğrenmek istemelisiniz. Yağ değiştirmenin haricinde başka da bir problemi yoksa 10 yasındaki bir aracın, kafanızda soru işaretleri oluşmalı.

ÇarFax ve Autocheck gibi yerlerden arabanın tarihçesini elde edebilirsiniz. Böylece satıcının söylediği ve raporda olan tamir ve bakımları karşılaştırıp, bilgilerin doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

Kendi tamircinizin arabayı kontrol edip edemeyeceğini sorun. Eğer cevap olumsuzsa, arabayla ilgilenmeyi hemen orada bırakabilirsiniz.

Artık arabanızı seçtiyseniz, sıra güvendiğiniz bir tamirciye arabayı göstermek olacaktır. Bu aşamada da, tamircinizden öğrenmek isteyeceğiniz bilgiler olacak.

Araba iyi bakılmış mı?

Bakımı iyi yapılmış orta seviyeli bir araba, bakımı çok kötü yapılmış kaliteli bir arabadan daha iyi olabilir. Tamirciniz, arabanın sahibinin arabaya iyi bakıp bakmadığını kontrol esnasında söyleyebilir.

Kullanılan yedek parçalar?

Yedek parçaların kalitelisi ve kalitesizi vardır. Bir önceki sahibi, arabanın parçalarını değiştirirken ucuz kalite yedek parça kullandıysa, bu hem araba için hem de bir sonraki kullanıcı için haksızlıktır. Arabanın bütün parçalarını söküp, ucuz mu, kaliteli parça mı kullanılmış, öğrenemezsiniz. Ama, kolay kontrol edilebilen parçalara bakıldığında, genel bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı