Kredi

Firma Kredi Kartına Kişisel Kefalet

M

ilyonlarca kişi, kendine ait küçük işletme sahibidir ve hemen hemen hepsi bir çeşit küçük işletme kredi kartı sahibidir. Küçük işletme sahibi olup, firma kredi kartı olan kişiler, bu kartlar için kişisel olarak kefalet verdiklerini, yani karta garantör olduklarını bilmeleri gerekir.

Kişisel kefalet/garantör ne demek?

Küçük işletmeniz İnç veya LLC veya şahıs firması olabilir. Firmanızın kanuni yapısı ne olursa olsun, firma kredi kartıyla yapmış olduğunuz her alış verişe şahıs olarak kefil oluyorsunuz.

Kart anlaşma metninde de bu aynen bu şekilde belirtilmiştir. Kredi kartı başvurusuna kim imza attıysa, bütün alışverişlerin geri ödenmesinden sorumludur. Hatta, firmadan ayrılmış olsanız bile, borçların ödenmesinden hala sorumlusunuzdur.

Bu kredi kartlarında olan hareketler için sorumlu olmadığınızı iddia edemezsiniz. Ortağınızın veya çalışanınızın yapmış olduğu harcamalar sizin sorumluluğunuzdadır. Borç firmaya ait ve ben artık orada çalışmıyorum diyemezsiniz. Kısaca, firma kredi kartında olan bütün borçlardan siz sorumlusunuz.

Büyük işletmeler, kar amacı gütmeyen vakıflar ve devlet kurumları için alınan firma kredi kartları içinse kişisel garantörlük istenmemekte.

Kişisel olarak garantör olmadan firma kredi kartı alabilir misiniz?

Aslında kişisel imzanızı atmadan firma kredi kartı alabilirsiniz, ama bunu başarmak kolay olmadığı gibi, hem zamana hem de sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Firma kredi skorunuzu geliştirirken, şahıs kredi raporunuzun temiz ve düzenli olması mutlaka size fayda sağlayacaktır. FIÇO, Experian ve Equifax şahıs kredi raporları yanında, firmaların da kredi raporların tutar, ama bu sektörde en öne çıkan firma Dunn & Bradstreet’in uyguladığı Paydex skorudur. Paydex skorunuzun oluşması için DUNS numarasına ihtiyacınız var. Ve en az 4 ayrı firmadan ödeme bilgisinin rapora bildirilmiş olması gerekiyor.

Firma kredi raporunuzu ve skorunuzu, firma kredi kartlarınızı düzenli ve güzel bir şekilde kullanarak, zamanla geliştirebilirsiniz. Aynen kişisel kartlarınızı kullandığınız gibi, firma kredi kartlarını da kullanırken borç oranınızı düşük tutup, ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekiyor. Firma kredi kartları şahsi kredi raporlarınıza normalde bilgi vermez. Ama ödemelerde aksaklık yaparsanız, bu bilgileri şahsi kredi raporunuza bildirir ve kredi skorunuzun düşmesine sebep olur.

Firmanız için işletme kredisi aldıysanız, bir tedarikçiden 30-60-90 günlük fatura kredisi aldıysanız, firma kredi raporunuz için faydasını görürsünüz. SBA Loan dediğimiz devlet destekli küçük işletme kredileri de raporunuza işlenir, ama bu çeşit krediyi almak zaman almaktadır. Firma kredi kartı aldıktan belli bir süre sonra bankanıza kişisel garantörlüğü kaldırmasını talep edebilirsiniz, ama genelde bankalar bu noktada çok istekli olmazlar.

Kişisel garantörlük vermeden firma kredi kartı alma imkanını bazı bankalar 5 milyon dolar üzerinde ciro yapan firmalara sunabiliyor. Bazen de firmaya ait demirbaşlar üzerine ipotek koyma kaydıyla garantörsüz kredi verebiliyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı