Para

Finansal olarak doğru kararlar alabilmek

İ

nsanların zorlandıkları bir konu; birikimlerini nasıl yönlendireceği konusunda karar vermek. Ulaşmak istediğiniz bir kaç hedefe aynı zaman diliminde mi ulaşmak istiyorsunuz? Yoksa, hedefleri belirleyip, teker teker mi ulaşmak istiyorsunuz? Buna karar vermek için iki yol var.

Eşzamanlı yatırım: İki veya daha fazla hedefe para biriktirmek

Sıralı yatırım: Tek bir hedefe odaklanıp, ulaştıktan sonra ikinci hedefe odaklanmak

İki metodun da kendine göre avantaj ve dezavantajları var.  Hangisinin size daha uygun olduğunu da şöyle öğrenebilirsiniz:

Sıralı Yatırım

Avantajları: Bir defada tek hedefe odaklanıyorsunuz. Hedefe ulaştığınızda, motivasyon olarak başarı duygusunu hissediyorsunuz. Tek bir hedef üstüne odaklandığınızdan, planlaması daha basittir.

Dezavantajları: Bu metodda sadece tek bir yere birikiminizi odakladığınızdan dolayı, diğer hedeflere para koymuyorsunuz, ve bileşik faiz uygulamasından faydalanamıyorsunuz. Bir hedefe ulaşmak 10 sene sürerse, bu zaman zarfında bileşik faizden yararlanamıyorsunuz.

Eşzamanlı Yatırım

Avantajları: Sadece tek bir hedef üzerine odaklanılmadığından, diğer birikimlerde bileşik faiz uygulamaya alınır. Ne kadar erken birikim yapılırsa, o kadar çok artar para. 72 kuralına göre, % 8 faizle 9 senede koyduğunuz parayı ikiye katlamış olursunuz.

Dezavantajları: Birden fazla hesabı kontrol ve takip etmek biraz zor olabilir. Gelirin hesaplara dağılımı teker teker olmalı. Ayrıca, birkaç hedefe odaklanıldığından, hedeflere ulaşmak zaman alacaktır.

Daha sağlıklı finansal karar verebilmek için:

Eşzamanlı yatırımları düşünün

Her hedefe teker teker ulaşma stratejisini tekrar düşünün. Eşzamanlı hedefe ulaşma stratejisi sayesinde diğer birikimlerinizde bileşik faizin etkisini göreceksiniz.

2.Birikimlerinizi artı yönde değiştirin

Bugüne kadar finansal olarak ne yapıyorsanız, bunu artı yönde değiştirin. Mesela, SEP-IRA, IRA, 401(k) gibi birikimleriniz için %3 ayırıyorsanız, bundan sonra %4 veya %5 ayırın.

3.Finansal durumunuzu etkileyen negatif alışkanlıklarınızdan kurtulun

Finansal durumunuza faydası olmayan alışkanlıklarınızı durdurun, durduramıyorsanız azaltın. Herkesin kendi hayatına göre yaşadığı bazı alışkanlıkları vardır ve bunlar uzun vadede maddi olarak ciddi bir yekün teşkil edebilir. Bunları bırakmanız veya azaltmanızın faydasını mutlaka göreceksinizdir.

4.Emeklilik için para biriktirmeye başlayın

Birçoğumuz emeklilik için yeterli miktarda para biriktirmeyi bırakın, hiç biriktirmiyor. Bugün alınan veya alınmayan aksiyonlar yarınımızı mutlaka etkiliyor. Küçük de olsa bir birikime başlamak, hiç başlamamaktan iyidir. Ayda 100 dolar da olsa, birşeyler kenara koymaya başlamalı.

5.Online hesap makinelerini kullanın

Finansal olarak hedeflerinize varmak için online hesap makinelerinden faydalanabilirsiniz. Planlama, insanların finansal durumlarını kontrol isteklerini arttırmakla beraber birikim yapmaya da motive ediyor.

Para biriktirmenin en güzel yolu nedir? Kişisinden kişisine değişir. Sonuçta, en önemli nokta, birikime başlamak için bir aksiyon almış olmanız. Eşzamanlı ve sıralı para biriktirme stratejilerini yanyana koyun, artılarını eksilerini belirleyin ve hayatınıza uyarlayın. Attığınız her adım, önemli bir adım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı