Mortgage

Ev almak için kenarda biriktirmeniz gereken para

E

v almak için down payment dediğimiz depozit ve closing cost dediğimiz dosya masraflar vs. için belli bir miktarda paranızın olması gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ama, bazı bankaların bu rakamlarnin haricinde bankanızda ekstradan para kaldığını görmek istediğini biliyor muydunuz?

Böylece ev için mortgage aldıktan sonraki bir kaç ay mortgage ödemelerinizi yapabileceğinizi garantilemek ister bankalar. Bundan dolayı, ev almadan önce olabildiğince çok para biriktirmeye çalışmanız gerekiyor.

Ekstra nakit ihtiyacı

Tek ailelik ev alıyorsanız, birçok banka en azından 2 aylık mortgage ödemesi kadar rakamı banka hesabınızda görmek isteyecektir. Bazı bankalar 6 aylık da isteyebilir.

Bankaların bu şekilde bir istekte bulunmaların sebebi, ani bir finansal krizde en azından 2 ay kadar mortgage ödemelerinizi yapabilmenizi görmek istemektir. Biriken para sayesinde bankalar sizin ödemelerinizi aksatmayacağınızı öngörürler.

Mortgage ödemelerinin haricinde, ev sahibinin sorumluluğunda olan HomeOwners sigortası ve vergiler gibi ödemeler de vardır. Bunların ödemelerinde de sıkıntı yaşamamak için belli bir miktarda paranın hesapta birikmiş olması gerekiyor. Aylık ödemeleriniz 2500 dolar tutuyorsa, en azından 5000 doların hesabınızda olmasını ister bankalar.

Hesapta kalma süresi

Bankalar, hesabınızdaki paranın en azından aydır hesabınızda kaldığını görmek ister.

Mortgage kredisine başburduğunuzda, finans kurumu son 2 aylık banka ekstrelerinizi ister. Böylece alacağınız kredinin sizi finansal olarak zora sokmayacağını görmek istemekle beraber, maddi durumunuzun iyi olduğunu da netleştirmek ister.

Mortgage kredisine başvurmadan bir hafta önce hsabınıza yüklü bir para yatırmayın. Krediyi verecek banka, bu paranın bir anda hesabınıza yattığını gördüğünde, bu paranın nereden geldiğini öğrenmek ister. Bankalar, sağlıklı bir şekilde zamana yayılmış halde para biriktirdiğinizi görmek ister. Bir anda hesabınıza yatan para, para biriktirme alışkanlığınızın olduğunu göstermez.

Bu parayı borç olarak aldığınızı belirtirseniz, mortgage kredisi alamayabilirsiniz. Her türlü borç, onaylanacağınız mortgage kredisini düşürecektir. Hatta, belki de yüksek borçlu olmanızdn dolayı, mortgage için onaylanmayabilirsiniz bile.

Downpayment ve Closing cost için ayırdığınız para

Alacağınız ev için % 5 civarında bir downpayment vermeniz gerekebilir. 200.000 dolarlık bir ev için bu rakam 10.000 dolar ediyor. Bu miktarı karşılamak için 10.000 dolar biriktirdiyseniz, banka bunu sadece downpayment olarak kabul edecektir. Yani ekstra birikime ihtiyacınız olacak.

Bazı durumlarda evi satan kişiye closing masraflarını karşılaması sorulabilir, veya bu masrafları alacağınız mortgage kredisine eklettirebilirsiniz. Bu ikisi de olmazsa, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ekstradan para biriktirmeniz gerekecek.

Özetleyecek olursak, bankaların, kendilerini rahat hissedebilmeleri için downpayment ve closing masraflarının haricinde de banka hesabınızda nakit görmek isterler.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı