Şehirler

CHİCAGO

M

illenium Park – Chicago’yu ziyaret edecek kişiler, Millenium Park’a gitmezlerse, Chicago’yu görmüş sayılmazlar. Loop ve Chicago Sanat Enstitüsü’nün (Art Institute of Chicago) kuzeyinde, 24.5 acre alana konuşlanmış bu parkta sanat, mimarı ve peyzaj sunumlarını bulabilirsiniz. Ziyaretçiler, bu parkta “The Bean” olarak bilinen Crown Fountain ve Cloud Gate’i görmeden gitmezler.

Grant Park

Chicago’nun ön bahçesi diye de bilinir Grant Park. Loop’un doğusundan başlayıp, Near South Side’a kadar, toplam 319 acre bir alanı kapsar. İlk kez ziyaret edenler, bu parkta zaman geçirmek için 3-4 saatini veya daha fazlasını ayırabilirler.

Buckingham Fountain

Grant Park’ın kalbinde, dünyanın en büyük şu havuzlarından biri, Buckingham Fountain bulunur. 133 şu püskürtme jetiyle 150 feet havaya şu fışkırtabilen bu havuzda 20 dakikalık şu koreografileri sunulur. Bu koreografiler Nisan’dan Ekim’e kadar, sabah 9’dan akşam 10:35’e kadar her saat başı yapılır. Akşamları, koreogrfiye ışık ve müzik de ekleniyor.

Lincoln Park Zoo

Loop’un 2 mil kuzeyinde bulunan bu hayvanat bahçesinde, zebraları, hipopotamusları ve daha nice hayvanları, kendi doğal ortamlarında görme imkanına sahipsiniz. Bu tarafta Afrika gorillerini izleyebilirken, diğer tarafta deniz ayılarıyla su aygırlarını görebilirsiniz.

Museum of Science and Industry

Bu müzede, şehrin gelişimine şahit olurken 35000’den fazla parçayı görme imkanına sahip oluyorsunuz. Müze, 14 acre bir alanda bulunuyor. 1893’te meşhur World’s Columbian Exposition fuarına ev sahipliği yapmıştır. Bu fuara, zamanında birbirlerine hangi elektrik akımının daha faydalı olacağı konusunda rakip olan Nikola Tesla ve Thomas Edison da katılmıştı.

Navy Pier

Michigan golüne doğru uzanan bu iskelede, ailecek eğenebileceğiniz bir çok imkan bulabilirsiniz. İskeleye adım attığınızda gözünüze ilk çarpacak şey 196 feet yüksekliğe çıkan dönme dolap olacaktır. Ayrıca 18 delikli mini golf ve Chicago çocuk müzesini de gezebilirsiniz.

360 CHİCAGO Observation Deck

Chicago’da ziyaret edilecek en güzel yerlerden biri de bütün Chicago’yu 360 derece görebileceğiniz 360 Chicago Observation Decl. Önceden John Hancock Orbervatory olarak bilinirdi. John Hancock Center’ın 94. Katında, 1000 feet yüksekliktedir. Açık havada 55 mil uzaklığı görebilirsiniz.

The Chicago Riverwalk

Chicago’da havalar işindiğında, Chicago Riverwalk’ta güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Chicago nehrinin kenarında 1.25 mil uzunluğundaki yürüyüş alanı, Chicago manzarasıyla süslenmiştir. İsterseniz nehirde bot gezisi de yapabilirsiniz.

Sears Tower & Skydeck Chicago

Sears Tower, 9 ana binanın biraraya getirilmesi sonucu oluşan büyük bir gökdelendir. Aslında, her bir 9 blok, başlı başına bir gökdelendir diyebiliriz. Planlar yapılırken 15 bina olarak hesaplanmış, daha sonra otel projesi çıkartılınca 9 ana binada karar kılınmıştır. 9 binanın 2 tanesi 49 kattır. Daha sonraki 2 bina 65 kattır. 66. Kattan 90. Kata kadar uzanan binaların tepe şekli hac gibidir. Son 2 bina, toplamda 442 metreye uzanmaktadır. Sears Tower, Kuzey Amerika’daki ikinci en yüksek binadır. Senede 2 milyon insan bu binayı ve tepesindeki Skydeck Chicago’yu ziyaret etmektedir. 110. Katta bulunan Skydeck Chicago’dan güneşli havada Indiana, Michigan ve Wisconsin sınırlarını göreme imkanına sahipsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı